Языки:

английский чешский

Vostřel Martin

Dear Sirs,

I graduated in philosophy, especially history at Charles University in Prague. Since my study at the grammar school I have been a guide at many Czech castles and later in Prague. During this time I have met a lot of interesting people from all over the world. I am glad when I can tell foreigners about life and beauties of our country. Besides history I am fond of traveling, particularly trekking and taking photos.

Poptat

Oblíbené prohlídky

Чешский Крумлов регулярные рейсы - вторникам, средам, пятницам и субботам 8:45

Чешский Крумлов регулярные рейсы - вторникам, средам, пятницам и субботам 8:45

Старый и Новый Пражский город

Старый и Новый Пражский город

Český Krumlov

Český Krumlov

Informace o průvodci

Vzdělání

After graduating at Charles University I got a degree of Doctor of Philosophy. I finished my post gradual study at the department of ethnology and got a degree Ph.D. I work as a curator of modern history at a regional museum in the town of Louny not far from Prague where I usually spend my weekends.

Pracovní zkušenosti

  • I have been a guide since 1999. I spend a number of interesting seasons as the guide at the most famous castles of our country, including Karlštejn and Křivoklát. I also guided foreign tourists at Častolovice castle, which belongs to the family of Štenberks. Since 2008 I have been guiding not only in Prague but all over Czech Republic as well.

Certifikáty

  • Guide of Prague at Prague Information Service since 29.1.2008
  • Guide of Czech Republic at the Agency of “Tyrkys” since 2005.
  • I attended language course in Oxford

отзывы

16-10-2017

Výborně připravená procházka Prahou, zajímavý výklad. Zahraniční hosté děkují za příjemně strávený podvečer.

Jaroslav

15-06-2017

Štefan Platinski

12-01-2017

Martin vše zodpovědně a pečlivě připravil. Byl otevřený změnám a flexibilní. O hosty se výborně postaral. Hosté by Martina doporučili svým známým/příbuzným v případě, že by chtěli navštívit Prahu. Velmi si jej chválili a říkali, že je hezké vidět, když je člověk na správném místě. Z Martina bylo vidět, že ho práce baví.

26-05-2016

Doporučuji. Servis agentury a spolehlivost 100%. Průvodce úžasný, poskytl jak odborný tak poutavý komentář. děkujeme za SALAMANDER, Monika Koliandrová

Salamander ČR