Languages:

English Czech

Vostřel Martin

Dear Sirs,

I graduated in philosophy, especially history at Charles University in Prague. Since my study at the grammar school I have been a guide at many Czech castles and later in Prague. During this time I have met a lot of interesting people from all over the world. I am glad when I can tell foreigners about life and beauties of our country. Besides history I am fond of traveling, particularly trekking and taking photos.

Request

Popular tours

Terezin Memorial - Tuesday, Thursday, Friday and Sunday 8:45

Terezin Memorial - Tuesday, Thursday, Friday and Sunday 8:45

BIG BUS hop-on hop-off24h + River Cruise

BIG BUS hop-on hop-off24h + River Cruise

First visit to Prague Walking tour

First visit to Prague Walking tour

Informations about this guide

Education

After graduating at Charles University I got a degree of Doctor of Philosophy. I finished my post gradual study at the department of ethnology and got a degree Ph.D. I work as a curator of modern history at a regional museum in the town of Louny not far from Prague where I usually spend my weekends.

Work experience

  • I have been a guide since 1999. I spend a number of interesting seasons as the guide at the most famous castles of our country, including Karlštejn and Křivoklát. I also guided foreign tourists at Častolovice castle, which belongs to the family of Štenberks. Since 2008 I have been guiding not only in Prague but all over Czech Republic as well.

Certificates

  • Guide of Prague at Prague Information Service since 29.1.2008
  • Guide of Czech Republic at the Agency of “Tyrkys” since 2005.
  • I attended language course in Oxford

Reviews

16th Oct 2017

Výborně připravená procházka Prahou, zajímavý výklad. Zahraniční hosté děkují za příjemně strávený podvečer.

Jaroslav

15th Jun 2017

Štefan Platinski

12th Jan 2017

Martin vše zodpovědně a pečlivě připravil. Byl otevřený změnám a flexibilní. O hosty se výborně postaral. Hosté by Martina doporučili svým známým/příbuzným v případě, že by chtěli navštívit Prahu. Velmi si jej chválili a říkali, že je hezké vidět, když je člověk na správném místě. Z Martina bylo vidět, že ho práce baví.

26th May 2016

Doporučuji. Servis agentury a spolehlivost 100%. Průvodce úžasný, poskytl jak odborný tak poutavý komentář. děkujeme za SALAMANDER, Monika Koliandrová

Salamander ČR